زندگی در آلمان

نام نویسنده: مدیر سایت
تاریخ بروزرسانی: 25 بهمن 1400
راهنمای زندگی در آلمان

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید، هیچ کاری را چشم و گوش بسته انجام ندهید! هر چند که آلمان به داشتن رفاه اجتماعی، سطح بالای زندگی و پایین بودن هزینه‌ها در میان سایر کشورهای اروپایی معروف است اما قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد که رعایت کردنشان از بایدهای زندگی در این کشور به شمار می‌رود. از این رو بهتر است قبل از هر اقدامی درباره شرایط زندگی در آلمان، قوانین آلمان، رضایت مهاجران از زندگی در آلمان و مهم‌تر از همه هزینه‌های زندگی در این کشور تحقیق کنید. مطلب راهنمای زندگی در آلمان صفر تا صد شرایط زندگی در این کشور پیشرفته اروپایی را توضیح می‌دهد.

زندگی در آلمان

در این مطلب می‌خوانیم

 • شرایط زندگی در آلمان چگونه است؟
 • قانون زندگی در آلمان
 • رضایت از زندگی در آلمان
 • شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران
 • شرایط زندگی در آلمان برای مسلمانان
 • کیفیت زندگی در آلمان
 • هزینه های زندگی در آلمان
 • مزایای زندگی در آلمان
 • معایب زندگی در آلمان
 • بهترین شهرهای آلمان برای زندگی کدامند؟
 • امنیت در آلمان
 • خدمات درمانی و بیمه در آلمان
 • هزینه مسکن در آلمان چقدر است؟
 • زندگی در آلمان؛ تجربه زندگی در پیشرفته‌ترین کشور اروپایی
 • سؤالات متداول

شرایط زندگی در آلمان چگونه است؟ 

آلمان به پایتختی برلین در بخش غربی قاره اروپا واقع شده و یکی از پیشرفته‌ترین و قانون‌مندترین کشورهای این قاره به شمار می‌رود. دانمارک، سوئیس، اتریش و فرانسه همسایه‌های آلمان هستند. کشور آلمان با مدیریت صحیح کمترین نرخ بیکاری را در اروپا به خود اختصاص داده است. پیر شدن جمعیت در این کشور دلیلی بر آن شده تا آلمان جهت تأمین نیروی کار به جذب مهاجران روی آورد. تا جایی که امروزه زندگی در آلمان برای مهاجران و شهروندان این کشور شرایط کاملاً یکسان دارد. تمام امکانات آموزشی و رفاهی در اختیار مهاجران قرار می‌گیرد تا در نهایت نیروی متخصص و حرفه‌ای وارد بازار کار آلمان شوند. علاوه بر مدیریت صحیح در جذب مهاجر، اقتصاد پیشرفته آلمان و امنیت در سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران را به سوی این کشور جذب کرده و باعث رونق بیشتر چرخه اقتصاد شده است.

شرایط زندگی در آلمان چگونه است؟

قانون در آلمان حرف اول را می‌زند و مبادی آداب بودن به همراه اهمیت به نظم برای مردم این کشور اهمیت ویژه‌ای دارد. شاید همین قانون‌مندی اغراق‌آمیز است که باعث شده در آلمان همه چیز روال ویژه خود را داشته و شرایط زندگی در این کشور به حد ایده‌آل و مطلوب برسد. تمامی کارهای خدماتی در آلمان با شعار «مشتری پادشاه است» سعی بر این دارند تا با ارائه کالا با بهترین کیفیت ارزش مشتری و بیش از همه ارزش کالای آلمانی را در دنیای جهانی حفظ کنند. در ادامه مطلب راهنمای زندگی در آلمان با شرایط، قوانین و کیفیت زندگی در این کشور بیشتر آشنا می‌شویم.

شرایط کار در آلمان چگونه است؟ 

شما برای گذراندن زندگی در آلمان یا هر جای دیگر دنیا نیاز به کسب درآمد دارید. از این رو لازم است درباره شرایط کار در آلمان و میزان حقوق دریافتی در این کشور اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه راهنمای زندگی در آلمان در این باره صحبت می‌کنیم. شرایط کار در آلمان برای هر دو گروه مهاجران و شهروندان این کشور در عالی‌ترین شرایط ممکن قرار دارد. هر چند که در دو سال اخیر شیوع ویروس کرونا مشکلاتی را برای بازار کسب و کار بوجود آورد اما همچنان آلمان را می‌توان کشوری با کم‌ترین میزان بیکاری دانست. این کشور فرصت‌های شغلی بسیاری را در زمینه‌های مختلف پیش‌روی متقاضیان کار قرار می‌دهد. نکته مثبت دیگر اینکه میزان درآمد در هر ایالت آلمان با توجه به میزان هزینه‌ها در آن ایالت تنظیم شده و در نهایت کارمندان در هر زمینه شغلی می‌توانند با درآمد ماهیانه خود زندگی ایده‌آل را تجربه کنند.

امنیت شغلی، درآمد عالی و دیگر مزایا مانند استفاده از بیمه خدمات درمانی و غیره از نکات مثبت شرایط کاری در آلمان هستند. رشته‌هایی مانند انواع مهندسی (مکانیک، برق، مهندسی صنعتی، الکترونیک)، متخصص آتی، کارشناس سخت‌افزار کامپیوتر، پرستاری، رشته‌های پیراپزشکی، حسابداری و رشته‌های مربوط به امور ساختمانی بیشترین بازار کار در آلمان را دارند. مهاجران دارای تخصص می‌توانند به راحتی شغل مورد نظر خود را در آلمان به دست آورند.

پیشرفت صنعتی و میل به بکارگیری نیروی جوان و متخصص در آلمان دلیلی بر آن شده تا شرایط کاری در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی در جایگاهی ایده‌آل و عالی قرار گیرد.

پیشنهاد مطالعه

قانون زندگی در آلمان؛ مردم آلمان چگونه‌اند؟ 

آلمانی‌ها مردمی به شدت منظم و تابع قانون هستند. پس رعایت قانون، اولین قانون زندگی در آلمان است. به موقع سر قرارهای کاری حاضر شدن، داشتن ظاهری موجه و مرتب و دست دادن با اعتماد به نفس در نزد مردم آلمان نشان از شخصیت بالای فرد مقابلشان دارند؛ بنابراین اگر می‌خواهید در جمع آلمانی‌ها پذیرفته شوید در روابط خود به این نکات توجه کنید. اگر به عنوان فروشنده، کارمند بانک، کارمند بیمه یا هر موقعیت شغلی که به طور مستقیم با ارباب رجوع سر و کار دارد، هستید لازم است بدانید که احترام به مشتری در اولویت کاری شما قرار دارد. پرداخت به موقع مالیات از دیگر بایدهای زندگی در آلمان است.

قانون زندگی در آلمان؛ مردم آلمان چگونه‌اند؟

اگر رانندگی می‌کنید لازم است بدانید که فرهنگ رانندگی در آلمان بسیار بالاست. سبقت‌های بی‌جا، سرعت غیر مجاز، عدم استفاده از چراغ راهنما و یا هر نوع تخلف کوچک در رانندگی جریمه و امتیاز منفی به شمار می‌رود. در کشور آلمان بیشتر مردم برای عبور و مرور روزانه خود از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و انواع اتوبوس استفاده می‌کنند. سرویس‌دهی این وسایل بسیار دقیق بوده و افراد را در کوتاه‌ترین زمان و کمترین هزینه به مقصد مورد نظرشان می‌رسانند. قوانین آپارتمان‌نشینی و عدم ایجاد سر و صدا در ساعات مخصوص و روزهای تعطیل از دیگر قوانین زندگی در آلمان هستند.

در این پاراگراف از مطلب راهنمای زندگی در آلمان دیدیم که آلمان کشوری به شدت قانون‌مند است. شما نیز به عنوان یک مهاجر مهمترین موردی که باید به آن توجه کنید احترام به قوانین این کشور و رعایت نظم در تمام موارد می‌باشد.

رضایت از زندگی در آلمان 

فکر می‌کنید که میزان رضایت از زندگی در آلمان چقدر است؟ در مطلب راهنمای زندگی در آلمان به این سؤال پاسخ می‌دهیم. اقتصادی قوی، قانون‎‌مند بودن، وجود برترین دانشگاه‌های دنیا، سطح بالای آموزشی و علمی، سیستم حمل و نقل بسیار پیشرفته، خیابان‌بندی منظم و ده‌ها مورد دیگر. با این توصیف مگر می‌توان از زندگی در آلمان رضایت نداشت؟ با کمی تلاش و تخصص در آلمان می‌توانید به موقعیت شغلی عالی، موقعیت اجتماعی و درآمد مناسب دست پیدا کنید. در کشوری که همه کس و همه چیز در سر جای خود قرار دارد، بی شک میزان رضایت از زندگی نیز در بالاترین سطح خود قرار دارد.

نه فقط شهروندان آلمانی، بلکه مهاجران نیز رضایت کامل از زندگی در آلمان دارند. مهاجران دقیقاً مانند خود آلمانی‌ها به تمام امکانات رفاهی و آموزشی این کشور دسترسی دارند. شاید به همین دلیل است که زندگی در آلمان رؤیایی بسیاری از مهاجران است. میزان رضایت زندگی در آلمان در زمینه‌های رفاه اجتماعی، بازار کار، مسائل حقوقی، خدمات پزشکی، آموزش و تحصیل، خدمات اجتماعی و احترام به مشتری بیشترین درصد را در میان ساکنان آلمان به خود اختصاص داده‌اند.

در مجموع آلمان را می‌توان جز کشورهایی دانست که بیشترین احترام را برای ساکنانش قائل بوده و زندگی در آن با توجه به امکاناتی که ارائه می‌دهد، با کمترین دغدغه همراه است. تمامی قوانین سفت و سخت این کشور نیز در راستای آرامش شهروندان بوده و در نهایت چیزی جز رفاه اجتماعی را به دنبال ندارد.

شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران 

شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران از مهمترین مباحثی ست که در مطلب راهنمای زندگی آلمان درباره آن صبحت می‌کنیم. همانطور که در پاراگراف قبل خواندیم مهاجران آلمان شرایطی دقیقاً معادل با شهروندان این کشور دارند. بازار کار برای مهاجران بسیار پر رونق بوده و افراد حقوقی مطابق با کارمندان آلمانی دریافت می‌کنند. حتی کارفرماها نیز به راحتی مهاجران را با هیچ تفاوتی استخدام می‌کنند. در حال حاضر مهاجران بسیاری در آلمان سمت‌های کلیدی با درآمدهای بسیار بالا دارند.

شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران

شرایط تحصیلی نیز از همین قانون تساوی پیروی می‌کند. مهاجران در مقاطع تحصیلی مختلف از مدرسه گرفته تا کالج و دانشگاه امکان تحصیل رایگان در مدارس و دانشگاه‌های دولتی آلمان را دارند. حقوق برای مادران خانه‌دار، استفاده از خدمات بیمه‌های درمانی، استفاده از تمامی خدمات اجتماعی و غیره امکاناتی ست که در اختیار مهاجران آلمان قرار می‌گیرد. از آنجا که همه چیز برای مهاجران و شهروندان آلمانی در حالتی برابر قرار دارد، پرداخت مالیات‌ برای مهاجران نیز از قانون برابری پیروی می‌کند. به این صورت که مالیات بر درآمدی که مهاجران باید پرداخت کنند دقیقاً مشابه شهروندان آلمانی است. هر چند که نمی‌توان منکر نژادپرستی برخی از مردم آلمان شد اما این نژادپرستی تأثیری در قوانین نداشته و مهاجران از کیفیت زندگی بالایی در کشور آلمان برخوردار هستند.

قوانین آلمان به گونه‌ای تنظیم شده که در آن مهاجران قانونی، از حقوقی کاملاً برابر در مقابل شهروندان آلمانی برخوردار بوده و امکان استفاده از تمامی امکانات رایگان آموزشی، اجتماعی و غیره را دارند.

شرایط زندگی در آلمان برای مسلمانان 

آلمان کشوری کاملاً آزاد در زمینه دین و مذهب است. مسلمانان بعد از مسیحیان بیشترین گروه مذهبی در این کشور هستند؛ اما زندگی مسلمانان در آلمان در چه شرایطی قرار دارد؟ در ادامه مطلب راهنمای زندگی در آلمان می‌خوانیم. قوانین آلمان نه بر اساس نژاد و مذهب بلکه بر اساس ارزش‌های انسانی تنظیم شده‌اند. از این رو افراد فارغ از اعتقادات مذهبی از حقوقی برابر برخوردار هستند. مساجد بسیاری در ایالت‌های مختلف آلمان ساخته شده و مسلمانان می‌توانند مراسم مختلف مانند نماز جمعه، اعیاد مذهبی و غیره را برگزار کنند. مراسم‌ تاسوعا و عاشورا نیز هر ساله در شهرهای مختلف در امنیت کامل برگزار می‌شوند. هر چند که در سال‌های اخیر وجود گروه‌های تندرو مانند داعش، طالبان و غیره بر ذهنیت مردم آلمان نسبت به مسلمانان تأثیر منفی گذاشته است اما با این حال قانون همچنان همان قانون است و مسلمانان بدون هیچ محدودیتی از نظر پوشش و اجرای مراسم می‌توانند در آلمان زندگی کنند. حتی اخیراً اعلام شد که برخی از مساجد می‌توانند صدای اذان ظهر را با صدای بلند پخش کنند.

در کشور آلمان مسلمان بودن تأثیری در حقوق و مزایای شغلی نیز ندارد، زنان و مردان مسلمان می‌توانند با هر پوششی بر سر کار خود حضور پیدا کرده و از حقوق و مزایایی مشابه با سایرین دریافت می‌کنند. آلمان با سیاستی دموکراتیک جز کشورهای مهاجرپذیری به شمار می‌رود که ارزش انسانی را مبنای قانون‌گذاری خود قرار داده و تمام اقشار در جامعه آن به راحتی زندگی می‌کنند.

شرایط زندگی در آلمان برای مسلمانان

کیفیت زندگی در آلمان 

درآمد مناسب با هزینه‌ها، موقعیت‌های شغلی، کم بودن میزان بیکاری، کالاهای داخلی با کیفیت و سیستم حمل و نقل عمومی عالی میزان کیفیت زندگی در یک کشور را تعیین می‌کنند. با توجه به مطالبی که در مقاله راهنمای زندگی در آلمان تا به اینجا خواندیم به راحتی می‌توان ادعا کرد که این کشور در تمامی زمینه‌ها حرفی برای گفتن دارد؛ بنابراین کیفیت زندگی در آلمان از خوب هم خوبتر است. آلمان نه فقط در زمینه فرهنگی و اجتماعی بلکه از نظر آب و هوایی نیز با وجود صنعتی بودن در لیست بهترین کشورهای دنیا قرار می‌گیرد. این کشور مدرنیته در پس ظاهر خشک و خشن خود طبیعتی زیبا و مثال‌زدنی دارد. به طوری که افراد می‌توانند پس از گذراندن روزهای کاری آخر هفته خود را در یکی از پارک‌های سرسبز ایالت خود بگذرانند.

کیفیت زندگی در آلمان

همکاری نزدیک دانش و صنعت در آلمان باعث شده تا نیروی کار متخصص پرورش یافته و در کارخانه‌های صنعتی با درآمد عالی مشغول به کار شوند. کشور آلمان از نظر قدرت خرید در رده ششم دنیا قرار گرفته است. بدین معنی که ساکنان این کشور با هر شغل و حرفه‌ای خرج و دخلشان به هم می‌خورد. با مشورت با کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی اکسیر ویزا می‌توانید بهترین راه را برای مهاجرت به آلمان انتخاب کرده و آینده خود را تضمین کنید.

اگر انسان منظمی هستید، مسئولیت‌پذیری جز خصوصیات فردی شماست، استعداد و توانایی یادگیری شما بالاست و به مرتب بودن ظاهر خود اهمیت می‌دهید می‌توانید زندگی عالی، بی‌دغدغه و با کیفیت در آلمان داشته باشید.

هزینه های زندگی در آلمان 

اطلاعات کلی درباره هزینه‌ها از مهمترین تیترهای مطلب راهنمای زندگی در آلمان است. چرا که اطلاع از هزینه‌ها می‌تواند به برنامه‌ریزی برای کنار گذاشتن بودجه لازم و برنامه‌ریزی برای کار، تحصیل و غیره کمک کند. قبل از هر چیز لازم است بدانید که واحد پولی کشور آلمان یورو است و حقوق افراد را نیز با همین واحد پول پرداخت می‌شود. درآمد ماهیانه یک فرد شاغل در آلمان با خرج و مخارجی که در طول یک ماه صرف می‌شود متناسب است. تورم در این کشور بسیار پایین بوده و می‌توان برای خرید ملک، ماشین و غیره برای طولانی مدت نیز برنامه‌ریزی کرد.

هزینه های زندگی در آلمان

حقوق یک فرد شاغل در آلمان حدود 8.5 یورو در ساعت در نظر گرفته شده است. هر چند که میزان حقوق و حتی مخارج کاملاً به ایالتی که در آن زندگی می‌کنید، زمینه کاری، میزان تحصیلات و سابقه کار بستگی دارد اما مشاغل متوسط به طور متوسط 2500 تا 3500 یورو و مشاغل پردرآمد از 4000 یورو به بالا درآمد دارند. با توجه به درآمدهای ذکر شده نکته مهم این است که هزینه زندگی یک فرد در آلمان به طور متوسط ماهیانه از 600 تا 800 یورو است. البته طبیعتاً هزینه‌ها نسبتاً به سطح زندگی و مخارج یک فرد متفاوت است اما در مجموع شخص با درآمد حدود 1800 یوروی هم می‌تواند زندگی نرمال داشته باشد. کارشناسان ما در شرکت اکسیر ویزا با داشتن تجربه چندین ساله شما را در خصوص هزینه‌های زندگی در ایالت‌های آلمان راهنمایی می‌کنند.

هزینه‌های زندگی در آلمان به ایالت که در آن زندگی می‌کنید و سطح زندگی شما بستگی دارد.

پیشنهاد مطالعه

مزایای زندگی در آلمان 

ادامه مطلب راهنمای زندگی در آلمان را به توضیح مزایای اصلی زندگی در این کشور اختصاص می‌دهیم.

هزینه‌های پایین زندگی در آلمان 

با زندگی در آلمان شما از مزیت هزینه‌های پایین بهره‌‌مند می‌شوید. مخارج روزمره زندگی در آلمان پایین است به این معنی که درآمدها مناسب با خرج‌های روزانه تنظیم شده‌ و تورم سالیانه بسیار پایین دارد.

بازار کار عالی با درآمد مناسب 

در کشور آلمان شما با هر میزان سواد یا هر تخصصی می‌توانید کار مورد نظر خود را با درآمد مناسب پیدا کنید. طبق قوانین کار در آلمان افراد با حقوق پایه هم می‌توانند به راحتی هزینه‌های روزانه خود را تأمین کنند.

امکان ادامه تحصیل رایگان 

تربیت نیروی متخصص از دیرباز جز اهداف اصلی آلمان‌ها بوده و هست. از این رو تحصیل در تمام مقاطع در این کشور برای افراد از هر قشر رایگان است. همچنین گذراندن دوره دبستان برای کودکان الزامی ست.

پیشنهاد مطالعه

برابری حقوقی برای مهاجران 

از مهمترین مزایای زندگی در آلمان می‌توان به برابری حقوق مهاجران در مقایسه با شهروندان آلمانی اشاره کرد. این برابری از تحصیل رایگان تا سایر خدمات اجتماعی را شامل می‌شود.

آب و هوای عالی و تفریحات سرگرم کننده 

بیشتر ایالت‌های آلمان آب و هوایی عالی برای زندگی دارند. علاوه بر این برای گذراندن اوقات فراغت و استراحت تفریحات متنوع و سرگرم‌کننده‌ای را از جمله رفتن به دل طبیعت، دیدن نمایش اپرا و غیره را پیش رو دارید.

گرفتن خوی آلمانی 

با زندگی در آلمان چاره ندارید جز اینکه مانند آلمانی منظم و قانون‌‎مند باشید. شاید این مورد برای ما ایرانی‌ها که به بی‌قانونی خو گرفته‌ایم کمی سخت باشد اما بی‌شک نظم آلمانی‌ها ما را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مزایای زندگی در آلمان

معایب زندگی در آلمان 

زندگی در آلمان در کنار داشتن مزایای عالی، معایبی هم دارد. هر چند این معایب در مقایسه با مزایا ممکن است کوچک به نظر رسند، اما اشاره به آن خالی از لطف نیست. در ادامه مطلب راهنمای زندگی در آلمان مهم‌ترین معایب زندگی در این کشور را مرور می‌کنیم.

دوستی با آلمانی‌ها مشکل است 

با اینکه قوانین و شرایط مهاجران و شهروندان آلمانی را در یک سطح قرار می‌دهد؛ اما در مجموع آلمان‌ها خیلی تمایلی به داشتن رابطه نزدیک با مهاجران ندارند. در واقع خیلی سخت به مهاجران اعتماد می‌کنند اما در صورتی که بتوانید خود را به یک آلمانی ثابت کنید دوستی همیشگی را کنار خود خواهید داشت.

یادگیری زبان آلمانی کمی سخت و پیچیده است 

داشتن مدرک زبان آلمانی از بایدهای مهاجرت به آلمان است؛ اما فراموش نکنید که برای گذراندن زندگی در این کشور نه فقط به مدرک بلکه به مهارت صحبت کردن و فهمیدن احتیاج دارید با توجه به پیچیدگی نسبی زبان آلمانی ممکن است این پروسه کمی زمان‌بر شود.

برای مسلط شدن به تمام قوانین زندگی در آلمان به زمان نیاز دارید 

آلمان حتی برای جزئی‌ترین موارد هم قانون وضع کرده است. قوانین راهنمایی و رانندگی، قوانین استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، شناخت حقوق شهروندی، قوانین حقوق و بیمه و غیره. شما به عنوان یک مهاجر برای شناخت حق و حقوق کامل خود به زمان نیاز دارید.

اجاره خانه بالا در بعضی ایالت‌ها 

اجاره خانه در برخی از ایالت‌های آلمان مانند مونیخ بالا است. هر چند که در مقابل حقوق دریافتی کارمندان نیز در این ایالت‌ها کمی بیشتر از سایر مناطق آلمان می‌باشد.

مالیات‌های نسبتاً زیاد 

در ابتدای مطلب گفتیم گه هزینه‌های زندگی در آلمان پایین است اما در مقابل مالیات‌های در نظر گرفته شده نسبتاً زیاد است. در واقع شما هر درآمد قانونی که داشته باشید باید مالیات آن را پرداخت کنید.

برابری حقوق مهاجران با شهروندان آلمانی از بارزترین مزایا و نژادپرست بودن آلمانی‌ها از بارزترین معایب زندگی در آلمان هستند.

بهترین شهرهای آلمان برای زندگی ایرانیان کدامند؟ 

در بین کشورهای اروپایی، آلمان و در بین کشور آلمان نیز برخی از شهرها برای زندگی ایرانیان مناسب‌تر هستند. در ادامه مطلب راهنمای زندگی در آلمان با بهترین شهرهای آلمان برای زندگی ایرانیان آشنا می‌شویم. البته قبل از پرداختن به این مطلب یادآور می‌شویم انتخاب شهر محل زندگی کاملاً به معیارها و انگیزه‌های هر فرد بستگی دارد؛ اما این شهرها بیشتر از سایرین توانسته‌اند نظر مهاجران ایرانی را به خود جلب کنند.

هامبورگ، مرکز تجاری و اقتصادی آلمان 

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان و مرکز تجارت اقتصاد در این کشور است. چند ملیتی بودن، وجود موقعیت‌های شغلی بسیار عالی و پایین بودن هزینه زندگی از مزایای زندگی در شهر هامبورگ هستند.

برلین، مناسب برای دانشجویان 

برلین به عنوان پایتخت آلمان با داشتن معروف‌ترین کالج‌ها و دانشگاه‌ها توانسته مهاجران ایرانی بسیاری را به سوی خود جلب کند. هوای این شهر نسبت به سایر شهرهای آلمان متعادل‌تر بوده و هزینه زندگی در آن نیز نسبتاً پایین است.

مونیخ، شهر فرصت‌ها 

مونیخ از شهرهای گران آلمان است و هزینه اجاره خانه، رفت و آمد و غیره در این شهر نسبت به دیگر شهرهای آلمان بالاست اما فرصت‌های شغلی عالی باعث شده تا ایرانیان مونیخ را برای اقامت در آلمان انتخاب کنند.

فرانکفورت، شهری آرام برای زندگی 

افرادی که به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاه‌های آلمان هستند و می‌خواهند به راحتی شغل مورد نظرشان را بدست آورند فرانکفورت را برای زندگی انتخاب می‌کنند. هزینه‌های زندگی در فرانکفورت پایین‌تر از مونیخ است.

کلن، شهر ایرانیان آلمان 

کلن میزبان درصد بیشتر ایرانیان مقیم آلمان است. این شهر با داشتن انواع مغازه‌های ایرانی مانند فالوده فروشی، کباب سرا، نانوایی ایرانی و غیره فضایی گرمتر و صمیمی‌تر از سایر شهرهای آلمان دارد.

امنیت در آلمان 

آیا آلمان کشوی امن برای مهاجران است؟ در ادامه مطلب راهنمای زندگی در آلمان به سؤال پاسخ می‌دهیم. طبق آخرین آماری که در سال 2020 منتشر شد. کشور آلمان در بین 163 کشور اعلام شده از سوی صلح جهانی رتبه 22 و در بین 36 کشور اروپایی رتبه 11 را گرفت. از این رو می‌توان آلمان را نه صددرصد بلکه 60 تا 70 درصد کشوری امن دانست. از آنجا که آلمانی‌ها کمی هم ریشه نژادپرستی دارند لازم است که مهاجران ایرانی قوانین را کاملاً رعایت کرده و در این زمینه محتاط باشند. محتاط بودن به این معنا نیست که مهاجران در این کشور امنیت ندارند بلکه قوانین آلمان تمام افراد را در یک سطح قرار می‌دهد اما در هر صورت دزدی، کیف قاپی و جرایم کوچک اینچنینی در همه جای دنیا وجود دارد؛ بنابراین بهتر است که هنگام گشت و گذار در خیابان پول‌ها و وسایل قیمتی خود ر در جای امن قرار دهید.

نکته دیگر که باید به آن توجه کنید این است که برای جلوگیری از سو استفاده‌های احتمالی یا کلاه‌برداری به هر کس اعتماد نکرده و کارهای خود را فقط و فقط به روش قانونی انجام دهید. بدین ترتیب می‌توانید زندگی امن و بی‌دغدغه در آلمان داشته باشید.

امنیت در آلمان

خدمات درمانی و بیمه در آلمان 

آلمان کشوری پیشرفته در زمینه پزشکی محسوب شده و بهترین پزشکان و بیمارستان‌های دنیا را دارد اما به دلیل هزینه‌های بالای پزشکی در این کشور بیشتر شهروندان آلمانی از بیمه خدمات درمانی استفاده می‌کنند. در واقع بیمه‌های سلامت بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی آلمانی‌ها محسوب شده و در مقابل ارزش سلامتی شهروندان برای دولت دلیلی بر آن شده تا تمام شهروندان آلمانی به اجبار تحت پوشش بیمه قرار گیرند. پوشش این بیمه‌ها بالا بوده و به تمام شهروندان آلمانی امکان این را می‌دهد تا با هر میزان درآمد، دغدغه‌ای برای تأمین هزینه بیماری خود نداشته باشند.

در کشور آلمان بیمه‌های سلامت انواع مختلف داشته و افراد در انتخاب نوع بیمه آزاد هستند. بیمه سلامت عمومی (GKV) که تعرفه‌های مختلف داشته و درمان‌های اولیه دندان پزشکی، هزینه‌های دارو، حوادث غیر مترقبه، هزینه بستری در بیمارستان‌های نزدیک محل سکونت، درمان توان بخشی و زایمان را پوشش می‌دهد از رایج‌ترین نوع بیمه در آلمان است. بیمه سلامت خصوصی (PKV) نوع دیگر بیمه است که امکانات بیشتری را با تعرفه‌های بالاتر در اختیار افراد می‌گذارد. این نوع بیمه تمام جراحی‌ها و حتی هزینه پزشک خصوصی را هم پوشش می‌دهد.

تمامی افرادی که در آلمان زندگی می‌کنند بایستی تحت پوشش یکی از بیمه‌های عمومی (GKV) یا بیمه خصوصی (PKV) قرار گیرند.

هزینه اجاره مسکن در آلمان چقدر است؟ 

برایی زندگی در آلمان ناگزیر به اجاره خانه، خوابگاه و غیره هستید. از این رو یکی از تیترهای مطلب راهنمای زندگی در آلمان را به هزینه‌های اجاره مسکن اختصاص داده‌ایم. برای اجاره خانه در آلمان بایستی به نزدیکی آن به محل کار یا تحصیل و در دسترس بودن وسایل نقلیه عمومی مانند مترو یا اتوبوس توجه کنید. به طور کلی هزینه اجاره خانه در سه شهر لاپزیک، بوخوم و برلین پایین و در شهرهای مونیخ، هامبورگ و کلن بالا است. در واقع اجاره خانه بیشترین هزینه زندگی در آلمان را به خود اختصاص می‌دهد.

در آلمان می‌توان خوابگاه، خانه اشترکی، خانه یک خوابه و خانه دو خوابه به بالا را برای زندگی اجاره کرد. متوسط اجاره خانه یک خوابه در این کشور حدود 800 یورو است. این مبلغ در ایالت‌های مختلف و با توجه به موقعیت مکانی خانه تغییر می‌کند. برای اطلاع دقیق از هزینه اجاره خانه در ایالت‌های مختلف آلمان می‌توانید با کارشناسان ما در اکسیر ویزا مشورت کنید.

هزینه اجاره مسکن در آلمان چقدر است؟

زندگی در آلمان؛ تجربه زندگی در پیشرفته‌ترین کشور اروپایی 

بی شک زندگی در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی تجربه‌ای ست که بیشتر افراد متقاضی مهاجرت به دنبال به دست آوردن آن هستند به ویژه اگر آن کشور آلمان باشد. کشوری که به منظم بودن و داشتن قوانین یکسان برای مهاجران و شهروندان آلمانی در سراسر دنیا معروف است. آلمان شرایطی را برای مهاجران محیا کرده تا در موقعیتی برابر به تمامی امکانات تحصیلی و اجتماعی دسترسی داشته باشند. مطلب راهنمای زندگی در آلمان نگاهی دارد به کیفیت زندگی مهاجران در آلمان و در نهایت امنیت و هزینه‌‎های معمول در این کشور را توضیح می‌دهد.

زندگی در آلمان؛ تجربه زندگی در پیشرفته‌ترین کشور اروپایی

سوالات متداول درباره زندگی در آلمان 

پایین بودن میزان بیکاری، وجود بهترین کارخانه‌های صنعتی در ایالت‌های مختلف آلمان، حقوق و مزایای عالی، بیمه تأمین اجتماعی، کارفرمایان منصف، نیاز به نیروی کار جوان و ماهر و غیره همه و همه گواهی بر شرایط کاری مناسب برای زندگی در آلمان هستند.

در مطلب راهنمای زندگی در آلمان به این موضوع اشاره کردیم که نژادپرستی آلمان‌ها شایعه نیست اما این مسئله تأثیری در برابری حقوقی شهروندان آلمانی و مهاجران ندارد. مهاجران از حقوق و مزایای کاملاً برابر برخوردار هستند. تنها مسئله اینست که آلمانی‌ها خیلی تمایلی به دوستی با مهاجران ندارند.

هزینه‌های زندگی در آلمان به گونه‌ای تنظیم شده که با حقوق ماهیانه افراد همخوانی داشته باشد. میانگین هزینه‌های زندگی یک خانواده در آلمان با توجه به هر ایالت متفاوت می‌باشد اما آن را می‌توان بین 1400 تا 1500 یورو در ماه در نظر گرفت.

میزان متوسط درآمدها در آلمان حدود 2500 یورو در ماه است.

امنیت در آلمان به ایالتی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد؛ اما در مجموع میزان جرم و جنایت در این کشور پایین بوده و آلمان را می‌توان کشوری اما برای زندگی دانست.

حقوق شهروندی مسئله‌ای مهم در آلمان است؛ بنابراین تمام قوانین در همین راستا وضع شده و افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند از رفاه اجتماعی بالایی برخوردار هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
فهرست مطالب
Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها