مقاطع تحصیلی در آلمان

نام نویسنده: مدیر سایت
تاریخ بروزرسانی: 30 بهمن 1400
مقاطع تحصیلی در آلمان

می‌دانستید قبل از ورود به دانشگاه‌های آلمان بایستی دوره کالج را بگذرانید؟ یا اینکه برای تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های آلمان به چه مدارکی نیاز دارید؟ اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید و از روند مقاطع تحصیلی در آلمان بی اطلاع! ما در این مطلب از صفر تا صد شرایط و مقاطع تحصیلی در این کشور را توضیح داده‌ایم. برای اطلاع از مزایا و معایب تحصیل در آلمان و ساختار کلی نظام آموزشی این کشور تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

صفر تا صد مقاطع تحصیلی در آلمان

آنچه در این مطلب می‌خوانیم:

 • شرایط تحصیل در آلمان
 • هزینه تحصیل در آلمان
 • کار و تحصیل در آلمان
 • تحصیل در مدارس آلمان
 • تحصیل در کالج‌های آلمان
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان
 • تحصیل در مقطع دکتری در آلمان
 • زندگی دانشجویی در آلمان
 • مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی در آلمان
 • مزایا و معایب تحصیل در آلمان
 • ساختار مقاطع تحصیلی در آلمان؛ امکان تحصیل رایگان
 • سؤالات متداول

شرایط تحصیل در آلمان 

تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی در آلمان شرایط سخت و پیچیده‌ای ندارد فقط کافیست که توانایی درک و صحبت کردن به زبان آلمانی را داشته باشید آن هم نه به صورت کاملاً حرفه‌ای! ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه تمکن مالی نیز از دیگر شرایط تحصیل در مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های آلمان هستند. هر چند که تحصیل در این کشور در تمام مقاطع رایگان است اما متقاضی باید ثابت کند که می‌تواند هزینه‌های زندگی در آلمان مانند اجاره خانه، خورد و خوراک یا حمل و نقل را تأمین کند. درصورتی که دانشجویان موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شوند بایستی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان نیز اقدام کنند. طبق تجربه کارشناسان ما در اکسیر ویزا بیشتر افرادی که مدارک را به صورت کامل و دقیق ارائه دهند می‌توانند ویزای این کشور را دریافت و وارد کالج یا دانشگاه مورد نظر خود شوند.

شرایط تحصیل در آلمان

پیشنهاد مطالعه

هزینه تحصیل در آلمان 

هزینه‌های تحصیل اولین موردی ست که تمامی افراد متقاضی ادامه تحصیل در خارج از کشور به آن فکر می‌کنند. می‌دانید چرا ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان تا این اندازه توانسته نظر دانشجویان بین‌المللی را به خود جلب کند؟ می‌دانید چرا بازار رقابت بر سر ورود به دانشگاه‌های آلمان تا این اندازه داغ است؟ شاید فکر کنید که نظام آموزشی قوی در تمامی مقاطع تحصیلی آلمان جوابی قانع کننده برای این پرسش‌ها می‌باشد! حدس شما کاملاً صحیح و قانع کننده است اما در کنار داشتن سیستم آموزشی قوی، تحصیل رایگان نیز مزید بر علت شده تا دانشجویان بیش از اندازه برای رسیدن به صندلی مورد نظر خود در دانشگاه‌های آلمان تلاش کنند. بدین ترتیب افراد در صورت اخذ پذیرش از مدارس یا دانشگاه‌های دولتی آلمان نیازی به پرداخت شهریه ندارند.

طبق قوانین دولت آلمان تحصیل افراد در این کشور در تمام مقاطع تحصیلی از ابتدایی گرفته تا دکتری چه برای دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی و چه برای آلمانی‌ها رایگان است.

کار و تحصیل در آلمان 

نمی‌توان از مقاطع تحصیلی در آلمان سخن گفت و اشاره‌ای به کار و آینده شغلی دانش‌آموزان و دانشجویان نکرد. کشور آلمان نه تنها به تحصیلات اهمیت ویژه‌ای می‌دهد بلکه طبق یک برنامه‌ریزی دقیق و درست برای تحصیل کرده‌ها نیز برنامه کاری ویژه‌ای دارد. به بیان دیگر پیشرفت در این کشور در دریافت مدرک خلاصه نمی‌شود. افراد با داشتن مدارک تحصیلی می‌توانند دقیقاً در حرفه و تخصص خود به کار مشغول شوند. به عنوان مثال چنانچه مدرک خود را در زمینه کامپیوتر و شاخه‌های مربوط به آن گرفته باشید می‌توانید به راحتی در شرکت‌های این حوزه استخدام شوید. کار و تحصیل در آلمان کاملاً موازی یکدیگر پیش می‌‍روند تا جایی که در حال حاضر نرخ بیکاران تحصیل کرده در این کشور زیر 1 درصد محاسبه شده است. شما نیز می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی وارد بازار کار آلمان شده، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و آینده مالی و شغلی خود را تضمین کنید.

کار و تحصیل در آلمان

تحصیل در مدارس آلمان 

بعد از صحبت درباره شرایط تحصیل و بعد از تحصیل به بحث اصلی یعنی مقاطع تحصیلی در آلمان می‌رسیم. تحصیل در مدارس نقطه شروع رسیدن به آینده شغلی روشنی ست که انتظارش دارید. کودکان آلمانی از 3 سالگی وارد مهدکودک می‌شوند. گذراندن این دوره اجباری نیست اما پس از 6 سالگی دوره ابتدایی آغاز و تمامی کودکان به اجبار بایستی این دوره را بگذرانند. دوره مدارس آلمان دو دوره ابتدایی و دبیرستان را شامل می‌شود. مقاطع ابتدایی دوره حدود 6 سال و دبیرستان نیز بین 6 تا 7 سال طول می‌کشد. در مجموع دانش‌آموزان آلمانی برای دریافت دیپلم بایستی یک دوره 13 ساله را پشت سر گذارند. حال نکته مثبت اینجاست که دانش‌آموزان برای تحصیل در دوره ابتدایی و دبیرستان شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنند. در واقع تحصیل در مدارس دولتی آلمان رایگان است. خوشبختانه دولت آلمان شرایط تحصیلی مشابهی را برای دانش‌آموزان بین‌المللی و آلمانی در نظر گرفته است. برای مشاوره بیشتر در خصوص تحصیل در مدارس آلمان می‌توانید با کارشناسان ما در اکسیر ویزا در تماس باشید.

تحصیل در کالج‌های آلمان 

کالج‌ها دوره‌هایی هستند که دانش‌آموزان یا دانشجویان بین‌المللی را برای ورود به دانشگاه‌های آلمان آماده می‌کنند. دوره‌های کالج را در آلمان Studienkollegs نیز می‌گویند. همانطور که در پاراگراف قبل اشاره شد دیپلم در آلمان 13 ساله است در صورتی که ایرانی‌ها مدرک دیپلم خود را بعد از 12 سال تحصیل دریافت می‌کنند بنابراین متقاضیان تحصیل دوره کارشناسی در آلمان بایستی ابتدا دوره یک ساله یا دوساله کالج را (با توجه به رشته) گذرانده و سپس مجوز ورود به دانشگاه‌های آلمان را دریافت کنند. به بیان دیگر دوره‌های کالج برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی ست که مدرک دیپلم ‌آن‌ها مورد تأیید دولت آلمان نبوده و برای ورود به دانشگاه لازم است که مدرک کالج را داشته باشند. در آلمان دو نوع کالج وجود دارد کالج‌های دولتی که زبان تدریس در آن‌ها آلمانی بوده و شهریه ندارند، کالج‌های خصوصی که بیشتر درس‌ها را به زبان انگلیسی ارائه داده و البته شهریه دریافت می‌کنند.

به طور قطع بیشتر دانشجویان بین‌المللی کالج‌های دولتی را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. هر یک از رشته‌های تحصیلی در آلمان کالج مخصوص به خود را دارند که دروس پایه‌ای را تدریس و دانشجو را برای ورد به دانشگاه آماده می‌کنند.

تحصیل در کالج‌های آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان 

کارشناسی از مقاطع تحصیلی در آلمان است که بیشترین طرفدار را داشته و البته سختگیری‌های خود را نیز دارد. متقاضیان ادامه تحصیل لیسانس در دانشگاه‌های آلمان بایستی مدرک زبان آلمانی (B1،B2 و غیره) را با توجه به نیاز هر رشته ارائه دهند. همچنین داشتن گواهی دیپلم (مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات) از بایدهای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان می‌باشد. دوره لیسانس در این کشور 4 ساله است که البته دانشجویان بین‌المللی دوره یک یا دو ساله کالج را نیز باید به آن اضافه کنند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان ابتدا باید مدارک مورد نیاز را برای دانشگاه مورد نظر ارسال و سپس برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید. کارشناسان ما به شما خواهند گفت که برای پذیرش در هریک از رشته‌ها به چه سطحی از دانش زبان آلمانی و چه معدلی نیاز دارید.

متقاضیانی که در یکی از دانشگاه‌های کشور خود قبول شده و حداقل 35 واحد درسی خود را گذرانده باشند، برای ورود به دانشگاه‌های آلمان دیگر نیازی به گذراندن دوره کالج ندارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان 

بعد از دوره کارشناسی وارد مقطع کارشناسی ارشد می‌شویم. کشور آلمان معتبرترین دانشگاه‌ها را در این مقطع دارند. برخی از رشته‌های این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. از این شاید بتوان گفت که اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد راحت‌تر از دوره لیسانس است. البته برخی از رشته‌ها امتحان ورودی داشته و تنها در صورت کسب نمره قبولی مجوز ورود به دانشگاه صادر خواهد شد. ارائه مدرک کارشناسی (در برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها ارائه مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات) و داشتن مدرک زبان (آلمانی یا انگلیسی) شروط اصلی اخذ پذیرش در مقطع تحصیلی کارشناسی هستند. این دوره تحصیلی حدود 2 سال طول کشیده و دانشجو پس از دریافت مدرک می‌تواند به راحتی وارد بازار کار آلمان شود. رشته‌های فنی، رشته‌های پزشکی، رشته‌های انسانی و رشته‌های هنر از پرطرفدارین رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد هستند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان 

در بین مقاطع تحصیلی در آلمان مقطع دکتری جایگاهی ویژه دارد. این مقطع را می‌توان به دو گروه مقطع دکتری و پزشکی تخصصی تقسیم بندی کرد. در مقطع دکتری دانشجویان بایستی مدرک کارشناسی ارشد خود را ارائه داده و بیشتر واحدها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند اما در مقطع پزشکی تخصصی شخص بایستی مدرک دکتری عمومی داشته و درس‌ها نیز به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. مقطع تحصیلی دکتری حدود 3 تا 5 سال طول می‌کشد. دانشجویان برای اخذ پذیرش در این دوره باید از یک استاد راهنما یا سوپروایزر پذیرش گرفته و البته رزومه تحصیلی قوی مانند مقالات معتبر را در سوابق خود داشته باشند. فارغ‌التحصیلان این مقطع نیز امکان استخدام در بهترین شرکت‌های آلمانی با درآمد عالی را دارند.

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

زندگی دانشجویی در آلمان 

در ادامه مطلب مقاطع تحصیلی در آلمان به عنوان مهم زندگی دانشجویی در آلمان می‌رسیم. هرچند که تحصیل در آلمان رایگان است اما در هر صورت زندگی در این کشور مخارج خود را دارد. به عنوان مثال دانشجویان برای هزینه‌های اجاره خانه یا خوابگاه، خرید مواد غذایی، پوشاک، تفریحات و حتی حمل و نقل باید برنامه ریزی کنند. خوشبختانه کشور آلمان در این مورد نیز دغدغه‌ها را برطرف کرده است. چرا که هزینه‌های زندگی در این کشور بسیار مقرون به صرفه بوده و پایین‌تر از سایر کشورهای اروپایی همسطح خود مانند فرانسه و اتریش می‌باشد. در مجموع یک دانشجو در آلمان به حدود 800 یورو در ماه برای مخارج روزانه نیاز دارد.

دانشجویان بین‌المللی در آلمان می‌توانند 20 ساعت در هفته کار نیمه وقت انجام داده و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند.

پیشنهاد مطالعه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آلمان 

افرادی که قصد اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلی آلمان را دارند بایستی مدارک مورد نیاز را به صورت کامل و صحیح ارائه دهند چرا که حتی نقص کوچک‌ترین مدرک نیز ممکن است در تصمیم دانشگاه برای اپلای یا عدم اپلای دانشجو مؤثر باشد. مدارک درخواستی با توجه به نیاز هر دانشگاه و رشته مشخص می‌شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آلمان

در مجموع ارائه مدارک زیر الزامی می‌باشد:

 • ارائه مدارک تحصیلی پیشین که به تأیید دولت آلمان رسیده باشد.
 • ارائه مدارک شناسایی مانند پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی
 • ارائه مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی با توجه به نیاز دانشگاه و رشته
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه‌های آلمان
 • ارائه تمکن مالی که نشان دهد دانشجو می‌تواند هزینه‌های زندگی خود را تأمین کند
 • ارائه بیمه دانشجویی با پوشش بین‌المللی
 • عکس پرسنلی با توجه به نیاز دانشگاه
 • نامه پذیرش استاد سوپروایزر برای تحصیل در مقطع دکتری
 • توصیه نامه

مزایا و معایب تحصیل در آلمان 

با ساختار کلی مقاطع تحصیلی در آلمان آشنا شدیم. حال معایب و مزایای تحصیل در آلمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. بی شک اگر مزایا و معایب تحصیل در آلمان را در صفحه ترازو قرار دهیم، قسمت مزایا بخش سنگین‌تر را به خود اختصاص می‌دهد. در ادامه به این مزایا و معایب اشاره می‎کنیم:

مزایای تحصیل در آلمان 

 • امکان تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه‌های دنیا
 • امکان دریافت مدارک معتبر پذیرفته شده در سطح دنیا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • امکان استفاده از بورسیه تحصیلی
 • امکان کار در حین تحصیل
 • سطح درآمد بالا در آینده
 • امکان دریافت اقامت آلمان پس از دریافت مدرک و استخدام شدن در مؤسسات آلمانی

معایب تحصیل در آلمان 

 • قانون‎مند بودن کشور آلمان
 • الزام داشتن مهارت دانش زبان آلمانی برای اخذ ویزا

ساختار مقاطع تحصیلی در آلمان؛ امکان تحصیل رایگان 

ساختار دقیق و منظم نظام آموزشی آلمان در سراسر دنیا زبانزد می‌باشد. ساختاری کامل که از مقاطع تحصیلی ابتدایی تا دوره دکتری را در برمی‌گیرد. علاوه بر وجود متد آموزشی به روز، رایگان بودن تحصیل در تمام مقاطع را شاید بتوان بهترین نکته مثبت تحصیل در کشور پیشرفته آلمان دانست. مقاطع تحصیلی در آلمان سیستمی کاملاً منظم دارند که به تمامی افرادی که به صورت قانونی در این کشور اقامت دارند امکان تحصیل رایگان را ارائه می‌دهد. پس برای ادامه تحصیل رایگان در بهترین مدارس و دانشگاه‌های دنیا کافیست که زبان آلمانی را یاد بگیرید.

ساختار مقاطع تحصیلی در آلمان؛ امکان تحصیل رایگان

سوالات متداول درباره مقاطع تحصیلی در آلمان 

دوره ابتدایی، دبیرستان، کالج برای دانشجویان بین‌المللی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ساختار مقاطع تحصیلی در آلمان هستند.

تحصیل در آلمان در دانشگاه‌های دولتی برای تمام دانشجویان رایگان است.

بله دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی وارد بازار کار آلمان شده و آینده کاری و مالی بسیار روشن داشته باشند.

ارائه مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی، ارائه مدرک تحصیلی پیشین و ارائه تمکن مالی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
فهرست مطالب
Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها