آلمان _ دانشگاه هومبولت برلین ( Humboldt University of Berlin )
آلمان _ لوگوی دانشگاه هومبولت برلین ( Humboldt University of Berlin )

دانشگاه هومبولت برلین

( Humboldt-Universität zu Berlin )

وضعیتدولتی

نوع:دانشگاه

تعدا دانشجو:34.000

دانشجویان بین المللی:18%

تعداد کورس انگلیسی:26 کورس

سال تاسیس:1810

وضعیتدولتی

نوع:دانشگاه

تعداد دانشجو:34.000

دانشجویان بین المللی:18%

تعداد کورس انگلیسی:26 کورس

سال تاسیس:1810

وضعیت:

دولتی

نوع:

دانشگاه

سال تاسیس:

1810

تعداد کل دانشجو:

34.000

دانشجویان بین المللی:

18 %

تعداد کورس انگلیسی:

26 کورس

درباره دانشگاه هومبولت برلین 

دانشگاه هومبولت برلین در سال 1810 در برلین تأسیس شد و مفهوم بنیادی ویلهلم فون هومبولت به آن عنوان ‘مادر همه دانشگاه‌های مدرن’ داد. آموزش همه جانبه اومانیستی این مفهوم در سراسر جهان گسترش یافت و باعث تأسیس بسیاری از دانشگاه ها از همین نوع در طول یک قرن و نیم بعدی شد. مفهوم ویلهلم فون هومبولت، دانشگاهی و دولتمرد، از جمله، تحت تأثیر ایده های اصلاحی فیلسوف قرار گرفت.

یوهان گوتلیب فیشته، معاون اول دانشگاه، و توسط متکلم و فیلسوف فردریش شلایرماخر. از ابتدا، دانشگاه برلین دارای چهار دانشکده کلاسیک حقوق، پزشکی، فلسفه و الهیات بود. اولین ترم تحصیلی آن با 256 دانشجو و 52 کادر آموزشی آغاز شد. اساتیدی چون گئورگ فردریش ویلهلم هگل (فلسفه)، کارل فردریش فون ساوینی (حقوق)، آگوست بوک (فلسفه شناسی کلاسیک)، کریستوف ویلهلم هوفلاند (پزشکی) و آلبرشت دانیل تائر (کشاورزی)، مشخصات هر یک از دانشکده ها را مطابق با مفهوم هومبولت. تا حدی به دلیل تأثیر دانشمند طبیعی الکساندر فون هومبولت، دانشگاه پیشگام معرفی بسیاری از رشته های جدید بود.

شیمیدان آگوست ویلهلم فون هافمن، فیزیکدان هرمان فون هلمهولتز، ریاضیدانان ارنست کومر، لئوپولد کرونکر، کارل تئودور وایرشتراس (‘ستاره سه گانه ریاضیات’) و دانشمندان پزشکی یوهانس مولر و رودولف ویرچو بسیار فراتر از حوزه های تخصصی خود شناخته شدند.

دانشگاه در برلین بعدها، در مجموع 29 برنده جایزه نوبل برخی از کارهای علمی خود را در دانشگاه برلین انجام دادند، از جمله آلبرت اینشتین، امیل فیشر، ماکس پلانک و فریتز هابر. و بسیاری از افراد مشهور مانند هاینریش هاینه، آدلبرت فون چامیسو، لودویگ فویرباخ، اتو فون بیسمارک، کارل لیبکنشت، فرانتس مهرینگ، آلیس سالومون، کارل مارکس و کورت توخولسکی نیز در ‘علما مادر’ برلین ثبت نام کردند. هاینریش مان اولین دکترای افتخاری دانشگاه پس از پایان جنگ جهانی دوم بود.

دانشگاه هومبولت برلین که بیش از 200 سال پیش در سال 1810 تأسیس شد، یکی از معتبرترین دانشگاه‌ها نه تنها در آلمان، بلکه در اروپا است. این شهرت در سطح جهانی در زمینه های هنر و علوم انسانی مشهود است.

این دانشگاه در ابتدا به عنوان دانشگاه برلین شناخته می شد، نام فعلی آن در سال 1949 انتخاب شد و به نام بنیانگذار آن، ویلهلم فون هومبولت، و برادرش، طبیعت شناس و دانش آموخته محترم این موسسه، الکساندر فون هومبولت، نامگذاری شده است.

HU برلین به عنوان یکی از موسسات آموزش عالی پیشگام اروپا شناخته شده است. ویلهلم فون هومبولت با توسعه مدلی برای دانشگاه هایی که رابطه نزدیک تری بین تحقیق و تدریس داشتند، اعتبار دارد – مدلی که امروزه هنوز در موسسات آموزش عالی در سراسر جهان دنبال می شود.

نفوذ آکادمیک این مؤسسه با این واقعیت مشهود است که کمتر از 29 برنده جایزه نوبل را آموزش داده استاز جمله مکس بورن که در سال 1954 برنده جایزه فیزیک شد. تئودور مومسن که در سال 1902 برنده جایزه ادبیات شد. و واسیلی لئونتیف که در سال 1973 برنده جایزه اقتصاد شد.

در سال 2006، بنیاد عالی دانشگاه‌های آلمان دولت فدرال شروع به اختصاص دادن بودجه اضافی به مؤسساتی کرد که ثابت کردند در علم و تحقیق پیشرو هستند. در سال 2012، HU برلین، یکی از 11 موسسه ای بود که این پول را دریافت کرد و شهرت واعتبار خود را به عنوان یکی از دانشگاه های نخبه کشور افزایش داد.

در میان فارغ‌التحصیلان مشهور HU برلین، بنیان‌گذاران مارکسیسم، کارل مارکس و فردریش انگلس، و همچنین آلفرد دوبلین رمان‌نویس، و فردریش شلایرماخر متخصص الهیات هستند. آهنگساز فلیکس مندلسون نیز در آنجا دانشجو بود، در حالی که آلبرت انیشتین مدتی را به عنوان استاد در دانشگاه گذراند.

۲۰۰ سال پیش، در سال 1810، دیدگاه ویلهلم فون هومبولت به نوع جدیدی از دانشگاه به حقیقت پیوست .دانشگاه تازه تاسیس پروس اولین دانشگاهی بود که وحدت میان تحقیق و تدریس را معرفی کرد و از آرمان تحقیق بدون محدودیت حمایت کرد و آموزش جامعی را برای دانشجویان خود فراهم کرد تا آرمان پژوهش را بدون محدودیت حفظ کند و آموزش جامعی را برای دانشجویان خود فراهم کند.

این اصول ویلهلم فون هومبولت و گروهی منتخب از معاصران سریع در سراسر جهان رایج شد. دوره جدیدی از تحقیقات دانشگاهی و دانشگاهی آغاز شده بود.

سال 2010 مصادف با دویستمین سالگرد تأسیس دانشگاه هومبولت بود. رویدادهای متعددی از اکتبر 2009 تا دسامبر 2010 ایده های بنیانگذاران آن را گرامی داشت. در گفت‌وگو با شهر برلین، دانشگاه، علم، تحقیق ، تدریس و ارتباط اصول بنیان‌گذاری هومبولت را برای امروز جشن گرفت و در طول تاریخ خود، دانشگاه Humboldt zu Berlin دستخوش تغییرات اساسی بسیاری شده است.

آخرین اصلاحات پس از انقلاب مسالمت آمیز در آلمان شرقی در سال 1989 صورت گرفت. بسیاری از اساتید برجسته جدید از شرق و غرب، از آلمان و از خارج منصوب شدند.

به عنوان یکی از یازده دانشگاه آلمان، دانشگاه هومبولت در ژوئن 2012 به عنوان ‘دانشگاه عالی’ انتخاب شد. این دانشگاه در هر سه خط بودجه در دور سوم طرح تعالی دولت های فدرال و ایالتی آلمان موفق بود و برای مفهوم آینده خود جایزه دریافت کرد. ‘تربیت ذهن های کنجکاو: فردیت – گشودگی – هدایت’. در یک مقایسه بین المللی،

دانشگاه هومبولت در بین ده دانشگاه برتر آلمان قرار دارد. دانشمندان در اینجا در مورد موضوعات مرتبط اجتماعی و چالش های آینده تحقیق می کنند و آنها را با مردم در میان می گذارند.

دانشگاه هومبولت تمام انرژی خود را صرف این می کند که مکانی برای تحقیقات و تدریس عالی باشد. هدف آن ارتقای استعدادهای جوان و تأثیرگذاری مثبت بر جامعه و اقتصاد خارج از چارچوب دانشگاه است.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه هومبولت برلین 

Life sciences

 • Biological Sciences
 • Agriculture & Forestry
 • Sport Science

 

Law

 • Law

 

Clinical, pre-clinical & health

 • Other Health
 • Medicine & Dentistry

 

Arts & humanities

 • History, Philosophy & Theology
 • Art, Performing Arts & Design
 • Archaeology
 • Languages, Literature & Linguistics

 

Physical sciences

 • Geology, Environmental, Earth & Marine Sciences
 • Chemistry
 • Physics & Astronomy
 • Mathematics & Statistics

 

Computer science

 • Computer Science

 

Social sciences

 • Sociology
 • Communication & Media Studies
 • Politics & International Studies (incl Development Studies)
 • Geography

 

Business & economics

 • Business & Management
 • Accounting & Finance
 • Economics & Econometrics

 

Education

 • Education

 

Psychology

 • Psychology

رنکینگ دانشگاه هومبولت برلین 

رتبه بندی جهانی دانشگاه هومبولت

رتبه QS: 128

رتبه QS: 117

رتبه QS: 120

رتبه ARWU: -

رتبه ARWU: -

رتبه ARWU: -

رتبه THE: 74

رتبه THE: 80

رتبه THE: 74

رنکینگ دانشگاه هومبولت در آلمان

رتبه DFG: 9

رتبه Humboldt: 3

دانشگاه برتر سال: 2019

رنکینگ دانشگاه هومبولت برلین 

رتبه بندی جهانی دانشگاه هومبولت

رتبه QS: 128

رتبه ARWU: -

رتبه THE: 74

رتبه QS: 117

رتبه ARWU: -

رتبه THE: 80

رتبه QS: 120

رتبه ARWU: -

رتبه THE: 74

رنکینگ دانشگاه هومبولت در آلمان

رتبه DFG: 9

رتبه Humboldt: 3

دانشگاه برتر سال: 2019

تور مجازی در دانشگاه هومبولت برلین